search
Nieuwe documentaire op Pathé Thuis werpt licht op de manipulatieve kracht van film
Films / Specials

Nieuwe documentaire op Pathé Thuis werpt licht op de manipulatieve kracht van film

Vanaf dinsdag bekijk je de documentaire 'De Propagandist' op Pathé Thuis.

Op Pathé Thuis bekijk je volgende week een documentaire over een thema dat te allen tijde actueel is: propaganda. Vanaf dinsdag is De Propagandist te zien, over de omstreden filmmaker Jan Teunissen.

De Propagandist is een Nederlandse documentaire uit 2025. De documentaire is gemaakt door Luuk Bouwman, die samen met Rik Binnendijk ook diende als schrijver.

Drang naar invloed


De documentaire gaat over het leven van Jan Teunissen, een Nederlandse filmmaker die tijdens de Tweede Wereldoorlog uitgroeide tot de machtigste figuur in de Nederlandse filmindustrie. Als hoofd van de Filmdienst van de NSB en de SS verwierf hij de bijnaam "de Nederlandse Leni Riefenstahl".

Door middel van niet eerder gepubliceerde interviews, familiefilms en propagandamateriaal onderzoekt de film hoe de welgestelde Teunissen zijn passie voor film gebruikte voor zijn opportunistische drang naar invloed.

Film als instrument voor beïnvloeding


De documentaire werpt niet alleen licht op de persoonlijke ambities en keuzes van Teunissen, maar gaat ook in op bredere kwesties over de werking van propaganda en de dunne scheidslijn tussen documentaire en manipulatie.



Het verhaal van Teunissen wordt verweven met thema's als alternatieve feiten en de kracht van beeldvorming. Hiermee geeft de documentaire een doordringende reflectie op hoe film kan worden ingezet als instrument voor ideologische beïnvloeding.

Te streamen op Pathé Thuis


De Propagandist ging november 2024 in première op het IDFA, waarna de documentaire vanaf maart 2025 in een aantal filmhuizen verscheen. De film won meerdere prijzen, waaronder die voor Best Dutch Film op het IDFA.

Bekijk De Propagandist vanaf dinsdag 3 juni op Pathé Thuis.

Aanbevolen artikelen